5.0/5 rating (1 votes)

Çardak İlk-Ortaokulunda Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği

cocuk-oyunlari

Oyun oynamak çocukluk çağına özgü psikolojik, fizyolojik ve sosyal içerikli bir durumdur. Genellikle kendiliğinden doğan, içten, hür iradeye dayalı olarak ortaya çıkan oyun süreci çocuklar için neredeyse hayatî önem arz edecek kadar kıymetlidir. Yalnız, bu oyun süreci hep beraber olunduğu zaman, çocuk arkadaşlarıyla bir şeyler paylaştığı zaman anlamlı olabilmektedir. Yeni nesil oyun oynama sürecini kapalı kapılar ardına taşıdığı için (bilgisayar oyunlarıyla) oyunun faydalarını ortadan kaldırmaktadır. Günümüz çocukları geçmişte oynanan oyunlardan ve o oyunların oluşturduğu birlik ve beraberlikten uzak bir çocukluk geçirmektedir.

İçinde bulunulan bu durumun farkındalığıyla; geçmiş nesillerle yeni kuşak arasındaki kopukluğu gidermek, çocuklar arasında dayanışma duygusunu arttırmak, onları bencilliğe iten bilgisayar oyunlarının başından kaldırıp sokakta hep beraber oynanan oyunlara yönlendirmek, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını canlandırmak ve çocukların oyun istek ve arzularını gidermek amacıyla 2012/2013 eğitim ve öğretim yılında ilçe genelinde bulunan okulların da katılımıyla “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği” nin birincisi Çardak İlk-Ortaokulunda düzenlenmiştir.

2013/2014 eğitim ve öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığının aldığı kararla bütün okullarda yapılacak olan Çocuk Oyunları Şenliği’nin ilçe düzeyinde kutlaması “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği” adı ile 2 Mayıs 2014 Cuma günü Çardak İlk-Ortaokulunda yapılacaktır. Okul idaresi ve öğretmenleriyle şenlik için gerekli bütün hazırlıklar yürütülmektedir. Oyunların oynanacağı alanlar büyük bir titizlikle ve orijinaline uygun olarak hazırlanmaktadır.

Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı düzeyinde katılımın olacağı şenliğe Lâpseki ilçesinde bulunan bütün okullardan öğrenciler katılacak ve şu oyunları oynayacaktır: çatlak patlak, bezirgan başı, yakar top, ip atlama, yağ satarım bal satarım, topaç, mendil kapmaca, tombik ve kaleli yakar top.

  • Şenlikte öğrencilerimize “ÇARDAKLIYIZBİZ” derneği tişört ve kitap hediye edecektir.

2710

UK Bookamekrs http://gbetting.co.uk Free Bets