3.0/5 rating (2 votes)

280 Yıldan Beri Yapılan Tarihi Çardak Güreşleri

280Yagli_Guresler__2_-72

Türkiye’nin Kırkpınar’dan sonra ikinci en büyük yağlı güreşleri  Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesinde 280 kez düzenlendi. Kırkpınar’da kozlarını paylaşamayan başpehlivanlardan Recep Kara, Şaban Yılmaz, Mehmet Yeşil, Güngör Ekin, Fatih Atlı, Bayram Atlı, İsmail Balaban, Orhan Okumuş’un katıldığı güreşlerde ağalığı iş adamı Ramazan Güven yaptı. Çardak Belediyesi tarafından bu yıl 280.si gerçekleştirilen ve organizasyonunu Ali Osman Uzel’in üstlendiği etkinlikte Çardak güreşlerini sembolize eden Güreşen Pehlivanlar Heykeli'nin açılışı yapıldı. Güreşlere  600 pehlivan katıldı.

Orhan Gazi’nin oğlu Gazi Süleyman Paşa’nın 1354 yılında Rumeli’ye geçiş yeri olarak kullandığı Çardak’ta ulu çınar ağacının altında yapılan güreşin anısına düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Tarihi Çardak Yağlı Güreşleri , her yıl düzenleniyor.

Türklerin Rumeli’ye ilk geçiş yeri olarak Türk Milleti için tarihi bir öneme sahip olan Çardak,  bunun yanında Çanakkale Savaşları sırasında lojistik üs olarak kullanılmış ve yüzlerce askerin tedavi edildiği sahra hastanelerinin kurulduğu özel bir yer olmuştur. Çanakkale Savaşları’nda şehit olan 2403 askerimiz için kurulan Anafartalar Şehitliği’de Çardak’tadır.

Çardak tarih boyunca hep stratejik bir yer olmuştur. Rumeli’nin fethi 1354 yılında Gazi Süleyman Paşa ve askerleri tarafından Çardak Salbaş mevkiinden meşe ağacından yapılan sallarla karşı kıyıya varılmasıyla gerçekleşmiştir. Yine Çanakkale Savaşları’nda lojistik üs olarak kullanılmış ve yaralı askerlerimiz için sahra hastaneleri kurulmuştur. Osmanlı döneminde han, hamam, medrese vb. olarak inşa edilen yapılar hala korunmakta özgünlüğü bozulmadan çeşitli etkinliklerde kullanılarak halka hizmet vermeye devam etmektedir.

2734

UK Bookamekrs http://gbetting.co.uk Free Bets